11 marca 2011

Ukraina na mapie.

 Ukraina - państwo europejskie, którego obywatele w Polsce mają status mniejszości Ukraińskiej. 

Zgodnie z narodowym spisem ludności, z roku 2002, Ukraińcy w Polsce, liczą 27 172 obywateli. Na terenie Polski, największa liczba zamieszkuje województwo warmińsko-mazurskie, aż 11 881 jednostek. Następnie w kolejności:
- zachodniopomorskie ( 3 703 ),
- podkarpackie ( 2 984 ),
- pomorskie ( 2 831 ),
- dolnośląskie ( 1 422 ),
- podlaskie ( 1 366 ),
- lubuskie ( 615 ),
- mazowieckie ( 579 ),
- małopolskie ( 472 ),
- lubelskie ( 389 ),
- śląskie ( 309 ).

 Powiaty zamieszkiwane przez Ukraińców  ( 2002r. )

 
Flaga Ukrainy
Przemyślane kolory nawiązujące do symbolu pokoju - barwa niebieska (nieba) oraz do symbolu bogactwa ziemi - kolor żółty (zboża).

Euro 2012


Wiosną 2003 koncepcję zorganizowania Mistrzostw Europy na Ukrainie po raz pierwszy publicznie zaprezentował prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (FFU) Hryhorij Surkis. Sama Ukraina nie miałaby szans na przyznanie tak wielkiej imprezy, przekonał więc do swojego pomysłu władze Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W sierpniu 2003 w trakcie posiedzenia FFU w Kijowie odbyły się wstępne rozmowy między Surkisem i przedstawicielem PZPN Adamem Olkowiczem. 27 września 2003 doszło we Lwowie do podpisania umowy o współpracy między PZPN i FFU.  Podpisano tam trzy dokumenty: uchwałę o wspólnej organizacji Euro 2012, 5-letnią umowę o współpracy między federacjami oraz listy z prośbą o poparcie starań do ówczesnych prezydentów obu państw: Aleksandra Kwaśniewskiego i Leonida Kuczmy.


Po 3.5 letnich przygotowaniach, Polska i Ukraina pokonała 8 innych kandydatur  i 18 XIV 2007 przyznano im organizację czternastych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 (Euro 2012).
Będą to trzecie Mistrzostwa organizowane przez dwa państwa (wcześniej: Belgia i Holandia w 2000 oraz Austria i Szwajcaria w 2008).
14 XII 2009 roku w Kijowie. Grzegorz Lato, Hryhorij Surkis i Michel Platini odsłonili logo Euro 2012. Logo nawiązuje do kultury obu krajów organizatorów, czyli Polski i Ukrainy. Centralnym elementem tej kompozycji jest łodyga z której wyrasta piłka, po boku – po stronie zachodniej, biało-czerwony kwiat w symbolizujący barwy Polski, a po prawej niebiesko-żółty kwiat w barwach Ukrainy.
16 listopada 2010 zostały zaprezentowane  oficjalne maskotki mistrzostw – Slavek i Slavko





Obecnie trwają prace przygotowujące Euro 2012.
Otwarcie mistrzostw odbędzie się 8 czerwca 2012 w Warszawie, a  zamknięcie (finał) 1 lipca 2012 w Kijowie.
W czasie ME mecze grupowe będą odbywały się na:
-Stadionie Narodowym w Warszawie
-PGE Arena Gdańsk
-Stadionie Miejskim we Wrocławiu
-Stadionie Miejskim w Poznaniu
-Stadionie Olimpijskim w Kijowie
-Stadionie we Lwowie
-Stadionie Szachtar w Doniecku
-Stadionie Metalist w Charkowie

Od 1 do 31 marca 2011 trwała internetowa sprzedaż biletów.

Skróty meczów:
Ukraina - Szwecja 2:1
http://www.livemecz.pl/skrot_meczu/741655-ukraina-szwecja/

Ukraina - Francja 0:2
http://www.livemecz.pl/skrot_meczu/741658-ukraina-francja/

Ukraina - Anglia 0:1
http://www.livemecz.pl/skrot_meczu/741659-anglia-ukraina/

Tabela - Grupa D:

Rys historyczny

Historia Ukrainy sięga wieków średnich. Stolicą państwa staroruskiego (Rusi Kijowskiej) był Kijów, silny ośrodek plemienny Polan. Ruś Kijowska zjednoczyła wszystkie plemiona wschodniosłowiańskie. W 988 roku książę Włodzimierz Wielki przyjął chrzest za pośrednictwem Bizancjum. Złoty okres Rusi Kijowskiej to XI i XII wiek. W tym okresie został założony Lwów. Od XIII wieku Ukraina  była pod rządami Polski , a oficjalnie została wcielona do Korony w 1569 roku po podpisaniu Unii Lubelskiej . Na wiek XV i XVI datuje się powstanie kozaczyzny, która podtrzymywała ducha walki o wolność i odrębność Ukrainy. Powstania kozackie miały ogromny wpływ na rozwój świadomości narodowej Ukraińców.

KOZACY

Rezultatem największego powstania kierowanego przez Bogdana Chmielnickiego (1648r), a później przez Moskwę , był podział Ukrainy  wzdłuż Dniepru pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosję (1667 rozejm andruszowski, 1686 traktat Grzymułtowskiego). W prawobrzeżnej polskiej części zlikwidowano wojska kozackie i przywrócono unię religijną, zniesioną przez Chmielnickiego. W rosyjskiej części Ukrainy (Lewobrzeżna, Hetmańszczyzna) zlikwidowano unię, 1688 metropolię kijowską podporządkowano patriarsze moskiewskiemu, systematycznie ograniczano władzę hetmanów kozackich. W 1775 zlikwidowano Sicz zaporoską, 1783 Kozaków przypisano do ziemi, a Ukrainę oficjalnie wcielono do Rosji. Po rozbiorach Rzeczypospolitej (1772, 1793, 1795) większość Ukrainy znalazła się w granicach Rosji, jedynie Ruś Czerwona (zwana odtąd Galicją Wschodnią), północna Bukowina (przejęta 1775 od Turcji) i Ruś Podkarpacka (od XI w. część Węgier) przypadły Austrii. W drugiej połowie XIX w. Ukraina dzieliła się na kilka zróżnicowanych części: Galicję Wschodnią — prężną gospodarczo, najważniejszą w rozwoju świadomości narodowej, część stepową — z silną warstwą zamożnego chłopstwa, Ukrainę słobodzką (pogranicze z Rosją) — typowo rolniczą, bez rozbudzonej świadomości narodową, oraz uprzemysłowioną część wschodnią (Zagłębie Donieckie, Charków), z wieloetniczną ludnością. Po rewolucji lutowej 1917 w Rosji na Ukrainie zaczął się ruch na rzecz niepodległości. 6 stycznia 1919 roku proklamowano w Charkowie (do 1934 stolica Ukrainy) Ukraińską SRR (USRR). W wyniku I wojny światowej, wojny z Polską i decyzji władz sowieckich poza granicami Ukrainy znajdowały się: Galicja Wschodnia i część Wołynia (Polska), Ruś Podkarpacka (od 1918 w Czechosłowacji), północna Bukowina i Besarabia (Rumunia), Krym (w Rosyjska FSRR). W ostateczności w grudniu 1922 USRR weszła z innymi republikami sowieckimi w skład ZSRR. Obecne granice Ukraina uzyskała po II wojnie światowej, dzięki ustaleniom konferencji w Jałcie (1945) oraz paryskiego traktatu pokojowego 1947, traktatu z Czechosłowacją (VI 1945) o włączeniu do USRR Rusi Podkarpackiej (1939–45 należała do Węgier) i umowy z Polską (15 II 1951) o wymianie terenów pogranicznych. W lipcu 1990 roku Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o suwerenności w ramach ZSRR, a przewodniczącym został Leonid. Krawczuk. W dniu 24 VIII 1991 roku Rada Najwyższa Ukrainy proklamowała pełną niepodległość i zdelegalizowała partię komunistyczną. Wybory prezydenckie wygrał jesienią 1991 Krawczuk, a powszechne referendum zatwierdziło niepodległość (ponad 90%). W czerwcu 1996 uchwalono konstytucję stabilizującą ustrój prezydencko-parlamentarny i podporządkowującą rząd prezydentowi. Natomiast we wrześniu 1996 roku wprowadzono do obiegu ukraińską walutę hrywnę.

Pomimo tego, że w 1991 roku Ukraina uzyskała niepodległość dzięki rozpadowi ZSRR to będąc jednak członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw pozostawała nadal pod wpływem Kremla. Polska była pierwszym krajem, który uznał niezależność Ukrainy (2 grudnia 1991). W roku 2004 na Ukrainie po wyborach prezydenckich wywołana została tak zwana "Pomarańczowa Rewolucja", mająca na celu uwolnienie się zupełnie od radzieckiej strefy wpływów, oraz obalenie pro radzieckiego prezydenta. 

POMARAŃCZOWA REWOLUCJA

Pomimo uzyskania niepodległości, Ukrainie nie udało się uzyskać prawdziwej wolności. Dawne elity pozostają u władzy i tłumią wysiłki zmierzające do wprowadzenia reform gospodarczych, przeprowadzenia prywatyzacji i wprowadzenia swobód obywatelskich.
Konsekwencją tak pogmatwanej historii Ukrainy jest mieszanka kultur, języków i wyznań, która fascynuje do dziś. Czytanie różnojęzycznych inskrypcji, odkrywanie zapomnianych miejsc, kościołów zamienionych na cerkwie, synagog obróconych w magazyny, ruin zamków i pałaców dostarcza niezapomnianych chwil. Zwiedzając Ukrainę wszędzie można znaleźć pamiątki pozostałe po wiekach wspólnego sąsiedztwa Polaków, Rusinów, Żydów, Ormian i innych nacji.





Mniejszość ukraińska jest jedną z dziewięciu mniejszości narodowych w Polsce, wymienianych w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Istnieje wiele szacunków liczebności Ukraińców w Polsce, jeszcze parę lat temu liderzy mniejszości ukraińskiej szacowali liczbę Ukraińców na około 400-300 tysięcy Rachunek ten został zweryfikowany podczas spisu ludności przeprowadzonego w 2002 roku. 

Do narodowości ukraińskiej przyznało się 31 tysięcy osób.  Pomocne przy określeniu liczby przedstawicieli mniejszości narodowych mogą być dane dotyczące wiernych poszczególnych kościołów. Mniejszość ukraińska w Polsce w przeważającej większości należy do dwóch kościołów - Cerkwi Greckokatolickiej (Bizantyjsko-Ukraińskiej) oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Większa cześć przedstawicieli mniejszości ukraińskiej deklaruje przynależność do cerkwi greckokatolickiej. Według oficjalnych danych Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Polsce posiada około 600 tysięcy, a Cerkiew Greckokatolicka około 200 tysięcy wiernych. Dla każdego, kto wie gdzie leży Ukraina, zaskakującym może wydać się fakt, że dzisiaj, jak wynika z wcześniej wspomnianego spisu, największy odsetek Ukraińców mieszka w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. Wydawać by się mogło, że to w województwach lubelskim i podkarpackim powinno być Ukraińców najwięcej, tak też było do roku 1947. W kwietniu tego roku rozpoczęła się przeprowadzona przez polskie wojsko Akcja „Wisła”, w wyniku której przesiedlano Ukraińców z terenów Polski południowo-wschodniej na północ i zachód kraju, w większości na tak zwane „ziemie odzyskane”. Miedzy kwietniem a lipcem z byłych województw rzeszowskiego i lubelskiego wysiedlono około 150 tysięcy Ukraińców, co stanowiło 90% ludności ukraińskiej tam zamieszkałej. Części Ukraińców udało się uniknąć wysiedlenia, część powróciła na swoje ziemie ojczyste. Powroty mniejszości ukraińskiej rozpoczęły się w połowie lat 50, wiązało się to z rozluźnieniem restrykcyjnej polityki państwa dotyczącej przesiedleńców. Wcześniej powroty były mocno utrudnione, prawie niemożliwe i wiązały się z konsekwencjami karnymi. Rzadko wracano do swoich rodzinnych wsi, przede wszystkim dlatego że nie było już do czego wracać. Domy, które pozostawili po sobie, często już nie istniały, bądź były własnością kogoś innego. Wracano do większych miast, szczególnie wiele osób przyjechało do Przemyśla. Miasto to, z racji pogranicznego charakteru, zawsze zamieszkiwali przedstawiciele obu narodów, Polacy i Ukraińcy. Po Akcji „Wisła” zyskało miano centrum kultury ukraińskiej w Polsce, miejsca, do którego warto wracać z wysiedlenia. Do dzisiaj mniejszość ukraińska w Przemyślu aktywnie propaguje ideę powrotów Ukraińców z terenów wysiedlenia, nikt nie liczy jednak na masowy powrót na ziemie ojców. Ukraińcy z północy i zachodu nie mają już do czego wracać i z pewnością niełatwo jest im zostawić cały dobytek, na który pracowali ponad 50 lat. W tej chwili w Przemyślu mieszka od 4 do 10 tysięcy Ukraińców, na ogólną liczbę 70 tysięcy mieszkańców. Ważnymi ośrodkami życia kulturalnego i społecznego mniejszości ukraińskiej w Polsce są, oprócz Przemyśla, także Kraków, Warszawa, Legnica, Gdańsk, Koszalin, Olsztyn, Szczecin, Zielona Góra, Wrocław i inne. W większych miastach, w których obecna jest mniejszość ukraińska, funkcjonują oddziały powstałego w 1990 r. , Związku Ukraińców w Polsce (ZUP). Organizacja ta powstała jako kontynuacja działającego w Polsce od roku 1956 Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Przy oddziałach ZUP powstają tak zwane „Domiwki”, czyli inaczej domy narodowe. To wokół nich skupia się życie kulturalne i społeczne mniejszości. To właśnie w „Domiwkach” odbywają się prawie wszystkie imprezy kulturalne, występy ukraińskich zespołów muzycznych oraz tanecznych z Polski i z Ukrainy. W nich też odbywają się wszystkie ważne dla mniejszości uroczystości, zaczynając od corocznych koncertów szewczenkowskich, poprzez obchody dnia niezależności Ukrainy, na studniówkach i weselach kończąc. Mniejszość ukraińska w Polsce pomimo niekorzystnej sytuacji, w jakiej znalazła się po roku 1947, potrafiła stworzyć zręby ukraińskiego szkolnictwa.  

Na obecną chwilę w Polsce działają cztery zespoły szkół ogólnokształcących (szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne ): w Legnicy, Górowie Iławieckim, Przemyślu i Białym Borze oraz przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum w Bartoszycach. W szkołach tych dzieci uczą się języka ojczystego, często prowadzone są kursy historii i geografii Ukrainy. Absolwenci liceów z ukraińskim językiem nauczania obowiązani są dodatkowo zdawać maturę z języka ukraińskiego. Szkoły te maja nieocenioną wartość dla przetrwania i rozwoju mniejszości. Oprócz tego wszystkiego, czego uczy normalna szkoła, szkoły mniejszościowe uczą szacunku i miłości dla kultury i języka przodków. Szkoły ukraińskie często prowadzą szeroką działalność artystyczną, funkcjonują przy nich zespoły taneczne, chóry, kabarety. To w głównej mierze dzięki nim młodzież ukraińska w Polsce wciąż posługuje się językiem ukraińskim, zna historię i kulturę Ukrainy. Wielu absolwentów ukraińskich liceów kontynuuje naukę języka ukraińskiego na wyższym poziomie. Główne ośrodki naukowe, przy których działają filologie ukraińskie, znajdują się w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu oraz Przemyślu.

Ukraińcy w Polsce prowadzą także działalność wydawniczą oraz naukową. Należy tutaj wspomnieć o Archiwum Ukraińskim w Warszawie czy Fundacji św. Włodzimierza w Krakowie. Najważniejszym czasopismem wydawanym przez mniejszość ukraińską jest tygodnik „Nasze Słowo”, jest który ukazuje się z przerwami od roku 1956. Jest to czasopismo o największym zasięgu, to właśnie na jego łamach ukazują się najważniejsze artykuły z zakresu życia społecznego i kulturalnego mniejszości. Jest to też swego rodzaju platforma, na której porozumiewają się Ukraińcy rozsiani po całej Polsce. Czasopismo pełni też rolę bardziej praktyczną, informując członków mniejszości o odbywających się imprezach kulturalnych, koncertach, można tam także znaleźć ogłoszenia matrymonialne.
Do najpopularniejszych imprez kulturalnych wśród polskich Ukraińców należy, organizowany przez związek Ukraińców co dwa lata, Festiwal Kultury Ukraińskiej. Jest to największa impreza organizowana przez mniejszość ukraińską w Polsce, niestety nie zawsze udaje się ją zorganizować. Festiwal odbywa się przeważnie w Operze Leśnej w Sopocie, z wyjątkiem w roku 1997 kiedy to odbył się w Przemyślu. Festiwal przyciąga Ukraińców z całej Polski, często występują na nim znane gwiazdy estrady z Ukrainy. Miejscem spotkań jest również Watra Łemkowska w Zdyni. Jest to parodniowy festiwal organizowany każdego roku w lipcu. Spotykają się na nim Ukraińcy nie tylko z Polski, ale z całego świata. Bardzo lubiany przez ukraińską młodzież jest Jarmark Ukraiński, organizowany corocznie w Gdańsku. Towarzyszą mu występy kapel młodzieżowych oraz kabaretów przygotowywanych przez samych uczestników imprezy. Dużą popularnością wśród mniejszości ukraińskiej cieszą się również imprezy organizowane w noc Iwana Kupała. W Przemyślu każdego roku organizowane są z tej okazji koncerty, pokazy ukraińskich tańców oraz obrzędów kupalskich. Uczestniczą w nich nie tylko przedstawiciele mniejszości, ale i spora grupa Polaków.
 

Mniejszość ukraińska boryka się z problemami, które dotyczą funkcjonowania prawie każdej mniejszości. Jej przedstawiciele muszą starać się jak najlepiej organizować życie społeczne i kulturalne, stawiać czoło problemowi polonizacji, z którym wiąże się ciągły spadek liczebności Ukraińców w Polsce. Sytuacja Ukraińców jest o tyle skomplikowana, że nie żyją oni na jednym terytorium, ale rozsiani są po całym kraju. Dzisiaj, po 17 latach od transformacji i oficjalnego uznania istnienia mniejszości narodowych w Polsce wydaje się, że sytuacja zmierza ku lepszemu, mniejszości, w tym i mniejszość ukraińska, mają możliwość nieograniczonego rozwoju. Pomimo rozproszenia, Ukraińcy organizują się i zaznaczają swoją obecność w polskim społeczeństwie. Coraz bardziej zdają się zacierać antagonizmy, które dzieliły narody polski i ukraiński przez lata, co umożliwia większą niż kiedykolwiek współpracę i wspólne poznanie się obu grup. Polacy powoli zdają sobie również sprawę z tego, że zróżnicowanie etniczne kraju nie jest już, jak kiedyś uważano, jego problemem, ale wielka zaletą, z której korzyści powinny czerpać obie strony.

Kultura, religia, obyczaje

Kultura i religia

Na Ukrainie pod względem wyznaniowym dominuje religia prawosławna. Mimo tego iż prawosławie skupia najwięcej wyznawców, to na terenie Ukrainy działają jedynie cztery kościoły prawosławne. Ową religię wyznaje 45% Ukraińców. Grekokatolicy zajmują około 7% ukraińskiej populacji, a katolicy obrządku rzymskiego zaledwie 1%. Prawie 50% ludności nie przyznaje się do jakiejkolwiek wiary. 
  kliknij aby powiększyć
Językiem urzędowym jest ukraiński, ale wiele osób na terenie tego kraju posługuje się także językiem rosyjskim a także polskim. W wielu regionach, np. na Krymie można dostrzec fuzję kulturową. Orient miesza się z kulturą europejską, a my sami możemy odkrywać ślady Tatarów czy Carów. Ukraina szczyci się taki nazwiskami jak: Jarosław Mądry, Mykoła Amosow czy Bohdan Chmielnicki. Na Ukrainie znany jest wszystkim Kozak - czyli taniec ludowy, który ubarwia ukraińskie festiwale. 24 sierpień to Ukrainie święto narodowe - Dzień Niepodległości.  
Inne dni świąteczne na Ukrainie:
7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne oraz grekokatolickie)
1 maja (2) – Dni Międzynarodowego Święta Pracy
9 maja – Dzień Zwycięstwa
28 czerwca – Dzień Konstytucji Ukrainy

OBYCZAJE

Jak u wszystkich licznych narodów, także u Ukraińców wyróżnia się wiele grup etnicznych. Szczególnie znane są grupy zamieszkujące Karpaty: Łemkowie, Bojkowie i Huculi, o bogatej kulturze z wieloma archaicznymi elementami. Wymienia się także Opolan na zachodnim Podolu, Dolinian, Podolan, Wołynian i Poleszczuków.

Dla ukraińskich wsi charakterystyczne są malowane na niebiesko ściany chat, czasami także framugi okien i drzwi. Barwa ta ma podobno odstraszać muchy.

Wśród wielu rodzajów tradycyjnego odzienia trzeba wyróżnić charakterystyczne soroczki, koszule o wyszywanych, bufiastych rękawach. Jak wszędzie wśród wschodnich Słowian funkcjonowała i częściowo nadal funkcjonuje rozwinięta obrzędowość weselna i pogrzebowa.

Pomimo dziesięcioleci walki władzy sowieckiej z ukraińskimi świętami i obrzędami, kiedy to próbowano je zastąpić wymyślonymi uroczystościami wynikającymi z ideologii marksistowskiej (np. Nowy Rok zamiast Bożego Narodzenia, pożegnanie zimy zamiast Jordanu i Masnyci czy dzień narodzin Lenina i święto pracy zamiast Wielkanocy).

Na Ukrainie przetrwał i nadal obowiązuje bogaty kalendarz obrzędowy, rozpoczynający się 4 grudnia świętem Ofiarowania NMP (Wwedennia). Następnie obchodzony jest Swiat-Weczir (albo Bahata Kutia, odpowiednik Wigilii; 6 stycznia), Boże Narodzenie (Rizdwo Chrystowe; 7–9 stycznia) oraz Jordan (19 stycznia), tradycyjne święto prawosławne, poprzedzone wigilią zwaną Hołodna Kutia.

Swiat-Weczir pod wieloma względami przypomina polską Wigilię. Podobnie czeka się na pierwszą gwiazdkę, a później zasiada do stołu. Świąteczna wieczerza zaczyna się od modlitwy, często w intencji zmarłych lub nieobecnych członków rodziny. Dla nich też pozostają puste nakrycia. Według tradycji na stole powinno się znaleźć bahato (tj. dużo), czyli 12 postnych dań, m.in. kutia, kapuśniak, potrawy rybne, gołąbki i pierogi. Po kolacji rozdawane są prezenty – kiedyś dostawały je wyłącznie dzieci, a dziś w wielu regionach Ukrainy również i dorośli. Na drugi dzień zaczynają się pochody kolędników, zazwyczaj dzieci i młodzieży.

Szczególnie na zachodzie kraju (przede wszystkim w małych miasteczkach i wsiach, nawet w pociągach podmiejskich) można spotkać wiele malowniczych grup kolędników z wymalowanymi twarzami, ubranych w kożuchy, wśród których zazwyczaj jest osoba niosąca podświetlaną gwiazdę lub księżyc.

Święta wiosenne to m.in. Zwiastowanie NMP (Błahowiszczennia; 25 marca – pierwszy dzień wiosny) i Wielkanoc (Wełykdeń). Chcąc w pełni przeżyć to święto na Ukrainie, koniecznie należy zacząć od całonocnego nabożeństwa wielkanocnego, które zaczyna się w Wielką Sobotę przed północą.

Do cerkwi przychodzi się ze święconką. W koszyku obowiązkowo muszą się znaleźć pisanki oraz pascha – słodkie drożdżowe ciasto z rodzynkami. Dokładnie o północy rozpoczyna się Chresnyj chid.

Duchowni z krzyżem, ewangeliarzem, ikonami, a za nimi wierni z zapalonymi świecami idą w uroczystej procesji wokół cerkwi. Nabożeństwo zaczyna się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, a później już wewnątrz odprawiana jest liturgia świąteczna kończąca się nad ranem. Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna świąteczne śniadanie.

W tym dniu, witając się z kimkolwiek, należy zamiast „dzień dobry” powiedzieć „Chrystos woskres” (Chrystus zmartwychwstał), a odpowiedzią jest „woistynu woskres” (rzeczywiście zmartwychwstał).

Lato rozpoczynają Zielone Świątki (Zełeni Swiata) wraz z pochodzącym z czasów przedchrześcijańskich tzw. Tygodniem Rusalnym (Rusalnyj tyżdeń).

Wielkim świętem jest również pogańska Kupała, połączona w chrześcijańskiej tradycji ukraińskiej z dniem św. Jana Chrzciciela (7 lipca). Właściwie nie ma na Ukrainie miejscowości, gdzie nie obchodzono by tego święta. Scenariusz jest wszędzie taki sam: ogromne ognisko, przez które skaczą chłopcy, oraz wianki puszczane na wodę przez dziewczęta.

To prehistoryczne święto najlepiej przeżyć w jakiejś małej mieścinie na Wołyniu (koniecznie musi leżeć nad rzeką).

Świat ponadzmysłowy niegdysiejszego Ukraińca zamieszkiwała galeria postaci, m.in. domowyk (pilnował przybytku domowego), lisowyk (dziki człowiek albo zły duch, grasujący w lesie), polowyk (odpowiednik lisowyka zamieszkujący pola i stepy), wodianyk (wodnik) oraz rusałki i mawki, opisywane jako harni diwczata (piękne dziewczęta), którym jednak prześwitują wnętrzności (np. wątroba). Siły negatywne to bohyni albo mamuny, bisy (biesy), czorty, merci (nocami opuszczający swe groby) oraz wid’my (wiedźmy) w różnych odmianach.

Ludową muzykę ukraińską cechuje bogactwo dorocznych pieśni obrzędowych o rozbudowanej melodyce. Szczególnie typowe są epickie dumy, wykonywane przy akompaniamencie bandury, kobzy czy liry korbowej. Tańcami narodowymi są kozak i kołomyjka.

Tradycyjne instrumenty to fujarka, trombita, flet, fletnia Pana, dudy, łuk muzyczny, skrzypce, cymbały, a także bębny.

Ukraińska sztuka ludowa jest jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie. Odznacza się oryginalnością i bogactwem we wszystkich uprawianych dziedzinach – tkactwie, hafcie, ceramice i rzeźbie.

Instytucje oświatowo - kulturalne, i finansowanie mniejszości narodowych

INSTYTUCJE

Wśród Ukraińskich instytucji oświatowo-kulturalnych w Polsce możemy wyróżnić takie organizacje jak:

Związek Ukraińców w Polsce - Powstały w 1990r. Największa organizacja ukraińska do dziś. Realizuje projekty skierowane do różnych grup społecznościowych takie jak: organizację/budowę akademii, obozów, koncertów, festiwali itp.


Związek Ukraińców Podlasia - Założony w 1992r. Siedziba znajduje się w Bielsku Podlaskim, natomiast ich działania obejmują województwo podlaskie i lubelskie. Związek zajmuje się popularyzacją współczesnej kultury Ukraińskiej. Realizuje je przez organizacje różnych spotkań kulturalnych.


Ukraińskie Towarzystwo Lekarskie - Założone w 1910 we Lwowie. Zrzeszało ukraińskich lekarzy w Galicji ( południowo - wschodnie ziemie I R, znajdujących się obecnie w Polsce i Ukrainie ). Z roku na rok przybywało mu członów, lecz w rezultacie, po nastaniu władzy sowieckiej, zostało rozwiązane w 1939r.

FINANSOWANIE MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH
( 2006r. )

kliknij w obrazek aby powiększyć


Damian W.

Język Ukraiński


Język ukraiński (ukrajinśka mowa) to język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, powstał z języka prasłowiańskiego. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego, używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
Najdawniejsze ślady języka ukraińskiego pojawiają się już w XII-XIII wieku w tekstach rusko-cerkiewno-słowiańskich pisanych w zachodniej części południowej Rusi na obszarze halicko-wołyńskim. Na przełomie XIII-XIV w. podstawowe cechy fonetyki ukraińskiej były już ukształtowane. Prawdziwy przełom w dziejach ukraińskiego języka literackiego nastąpił wraz z publikacją Eneidy Kotlarewskiego w 1798 r. Wprowadził on do ukraińskiej literatury czysty język ludowy swego macierzystego dialektu połtawskiego. Duży wpływ na stabilizację nowego języka literackiego wywarł również jego dramat Natałka Połtawka.Współczesny język literacki powstał na przełomie XVIII i XIX w.

Transliteracja- to metoda przepisywania (konwersji) tekstu zapisanego oryginalnie znakami ("literami") jednego pisma fonetycznego (głoskowego czyli alfabetu), z użyciem znaków ("liter") innego pisma fonetycznego, oparta na zasadzie ścisłej odpowiedniości liter: jednemu grafemowi (literze lub literze z diakrytyką, lub stałej grupie dwóch lub więcej liter) danego systemu pisma odpowiada zawsze jeden i ten sam grafem (litera, litera ze znakiem diakrytycznym lub grupa liter) drugiego systemu.

Transkrypcja-w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych – inaczej pisownia fonetyczna - lub system fonetycznej konwersji innego pisma.

ALFABET
Litera          Transliteracja      Transkrypcja
А а                    A a                        a
Б б                    B b                        b
В в                    V v                        w
Г г                    G g                        h
Ґ ґ                    G̀ g̀                        g
Д д                   D d                        d
Е е                    E e                        e
Є є                    Ê ê                   je, ie, e
Ж ж                  Ž ž                         ż
З з                    Z z                         z
И и 2)                I i                          y
I i                      Ì ì                          i
Ї ї                      Ї ї                        ji, i
Й й                   J j                          j
К к                   K k                          k
Л л                   L l                        l , ł
М м                 M m                         m
Н н                   N n                         n
О о                  O o                         o
П п                   P p                         p
Р р                   R r                          r
С с                   S s                           s
Т т                   T t                          t
У у                   U u                         u
Ф ф                  F f                          f
Х х                   H h                        ch
Ц ц                   C c                         c
Ч ч                  Č č                         cz
Ш ш                 Š š                          sz
Щ щ                 Ŝ ŝ                        sz cz
Ь ь                     '               (znak zmiękczenia)
Ю ю                 Û û                     ju, iu, u
Я я                   Â â                     ja, ia, a
        
Podstawowe słowa i zwroty w języku Ukraińskim:

Zwroty:
Dzień dobry (rano)                                     Доброго ранку                Dóbroho ránku
Dobry wieczór                                           Добрий вечір                 Dóbryj wéczir
Dobranoc                                                  Добраніч                        Dobránicz
Do widzenia                                              До побачення                 Do pobáczennia
Do zobaczenia                                           До зустрічі                     Do zústriczi
Cześć (przy powitaniu)                               Привіт                            Prywít
Powodzenia (przy pożegnaniu)                    Щаслива                        Szczaslýwa
Wszystkiego dobrego (przy pożegnaniu)       На все добре                  Ná wse dóbre
        
Zwroty grzecznościowe:
Proszę (uniwersalne)                              Будь ласка                  Buď láska
Dziękuję(emy)                                      Дякую(ємо)                 Diákuju (diákujemo)
Słucham (pana)?                                  Що (вам) треба?            Szczo (wam) tréba?
Co jeszcze?                                            Ще що?                      Szcze szczo?
Jestem/jesteśmy z Polski                     Я/ми з Польщі              Ja/my z póľszczi
Nie rozumiem                                     Я не розумію                Ja ne rozumíju
Nie zrozumiałem                                 Я не зрозумів               Ja ne zrozumíw

Stereotypowy obraz


Stereotypowy Ukrainiec bardzo przypomina Polaka w oczach innych narodów, jednak są też różnice. Jedną z nich jest obraz Ukraińca jako awanturnika. Pogląd ten prawdopodobnie pojawił się ze względu na Ukraińskie korzenie. Jak wiadomo Ukraińcy byli zaliczani do Rusinów, którzy byli Kozakami słynącymi ze swojej awanturniczości.
Z przeprowadzonych badań ankietowych przez Marcina Jóźko w 2002 o stereotypach etnicznych wynika że stereotyp Ukraińca w Polsce jest wyraźnie negatywny (ponad połowa badanych okazywała niechęć do Ukraińców), jednakże Polacy wskazywali także cechy pozytywne. Z badań przeprowadzonych 19.03.2011r na 75 mieszkańcach Olsztyna wynika że negatywny obraz Ukraińca wśród Polaków zanika (ok. 66% ankietowanych nie wymieniło negatywnych cech).
Najczęściej wymieniane indywidualne pozytywne cechy ukraińskie ( w ankietach w 2002r. i 2011r.):
1. Koleżeńscy, gościnni, mili wobec innych, życzliwi, otwarci, tolerancyjni, kulturalni, grzeczni, opiekuńczy
2. Pracowici, gospodarni, rzetelni, ambitni, obowiązkowi, dobra organizacja itp.
3. Lubią się bawić, weseli i pozytywne cechy związane z pracą. Można powiedzieć, że Ukraińcom i Rosjanom przypisuje się podobny zestaw cech, choć stereotyp Rosjanina jest znacznie mniej negatywny.
Określenia Ukraińców jako narodu nie różnią się zasadniczo od cech indywidualnych

Najczęściej wymieniane indywidualne negatywne cechy Ukraińców (w 2002r):
1. Określenia znamionujące porywczą niechęć, agresywność i brutalność wobec innych, oraz dzikość, awanturniczość, brutalność, bezwzględność, okrutność, zawziętość, pełnię nienawiści, wojowniczość, mściwość itp.
2. Określenia związane z nadużywaniem alkoholu, skłonnością do pijaństwa i lenistwa.
3. Cechy wskazujące na złe intencje wobec innych, nieuczciwość, nieszczerość, podstępność, dwulicowość, skłonności do: oszustwa, napaści, morderstw, tworzenia mafii, kradzieży, przemytu i korupcji.
Ankietowani wskazywali zarówno cechy wynikające z trudnej, polsko-ukraińskiej historii (np. agresywni, okrutni itp.), jak i określenia wynikające z potocznej wiedzy o Ukraińcach (pijacy, bandyci, niegospodarni itp.).
Najczęściej wymieniane indywidualne negatywne cechy Ukraińców (w 2011)
1. Określenia związane z nadużywaniem alkoholu
2. skłonności do: oszustwa, napaści