Kultura i religia
Na Ukrainie pod względem wyznaniowym dominuje religia prawosławna. Mimo tego iż prawosławie skupia najwięcej wyznawców, to na terenie Ukrainy działają jedynie cztery kościoły prawosławne. Ową religię wyznaje 45% Ukraińców. Grekokatolicy zajmują około 7% ukraińskiej populacji, a katolicy obrządku rzymskiego zaledwie 1%. Prawie 50% ludności nie przyznaje się do jakiejkolwiek wiary.
Językiem urzędowym jest ukraiński, ale wiele osób na terenie tego kraju posługuje się także językiem rosyjskim a także polskim. W wielu regionach, np. na Krymie można dostrzec fuzję kulturową. Orient miesza się z kulturą europejską, a my sami możemy odkrywać ślady Tatarów czy Carów. Ukraina szczyci się taki nazwiskami jak: Jarosław Mądry, Mykoła Amosow czy Bohdan Chmielnicki. Na Ukrainie znany jest wszystkim Kozak - czyli taniec ludowy, który ubarwia ukraińskie festiwale. 24 sierpień to Ukrainie święto narodowe - Dzień Niepodległości.
Inne dni świąteczne na Ukrainie:
7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne oraz grekokatolickie)
1 maja (2) – Dni Międzynarodowego Święta Pracy
9 maja – Dzień Zwycięstwa
28 czerwca – Dzień Konstytucji Ukrainy
OBYCZAJE
Jak u wszystkich licznych narodów, także u Ukraińców wyróżnia się wiele grup etnicznych. Szczególnie znane są grupy zamieszkujące Karpaty: Łemkowie, Bojkowie i Huculi, o bogatej kulturze z wieloma archaicznymi elementami. Wymienia się także Opolan na zachodnim Podolu, Dolinian, Podolan, Wołynian i Poleszczuków.
Dla ukraińskich wsi charakterystyczne są malowane na niebiesko ściany chat, czasami także framugi okien i drzwi. Barwa ta ma podobno odstraszać muchy.
Wśród wielu rodzajów tradycyjnego odzienia trzeba wyróżnić charakterystyczne soroczki, koszule o wyszywanych, bufiastych rękawach. Jak wszędzie wśród wschodnich Słowian funkcjonowała i częściowo nadal funkcjonuje rozwinięta obrzędowość weselna i pogrzebowa.
Pomimo dziesięcioleci walki władzy sowieckiej z ukraińskimi świętami i obrzędami, kiedy to próbowano je zastąpić wymyślonymi uroczystościami wynikającymi z ideologii marksistowskiej (np. Nowy Rok zamiast Bożego Narodzenia, pożegnanie zimy zamiast Jordanu i Masnyci czy dzień narodzin Lenina i święto pracy zamiast Wielkanocy).
Na Ukrainie przetrwał i nadal obowiązuje bogaty kalendarz obrzędowy, rozpoczynający się 4 grudnia świętem Ofiarowania NMP (Wwedennia). Następnie obchodzony jest Swiat-Weczir (albo Bahata Kutia, odpowiednik Wigilii; 6 stycznia), Boże Narodzenie (Rizdwo Chrystowe; 7–9 stycznia) oraz Jordan (19 stycznia), tradycyjne święto prawosławne, poprzedzone wigilią zwaną Hołodna Kutia.
Swiat-Weczir pod wieloma względami przypomina polską Wigilię. Podobnie czeka się na pierwszą gwiazdkę, a później zasiada do stołu. Świąteczna wieczerza zaczyna się od modlitwy, często w intencji zmarłych lub nieobecnych członków rodziny. Dla nich też pozostają puste nakrycia. Według tradycji na stole powinno się znaleźć bahato (tj. dużo), czyli 12 postnych dań, m.in. kutia, kapuśniak, potrawy rybne, gołąbki i pierogi. Po kolacji rozdawane są prezenty – kiedyś dostawały je wyłącznie dzieci, a dziś w wielu regionach Ukrainy również i dorośli. Na drugi dzień zaczynają się pochody kolędników, zazwyczaj dzieci i młodzieży.
Szczególnie na zachodzie kraju (przede wszystkim w małych miasteczkach i wsiach, nawet w pociągach podmiejskich) można spotkać wiele malowniczych grup kolędników z wymalowanymi twarzami, ubranych w kożuchy, wśród których zazwyczaj jest osoba niosąca podświetlaną gwiazdę lub księżyc.
Święta wiosenne to m.in. Zwiastowanie NMP (Błahowiszczennia; 25 marca – pierwszy dzień wiosny) i Wielkanoc (Wełykdeń). Chcąc w pełni przeżyć to święto na Ukrainie, koniecznie należy zacząć od całonocnego nabożeństwa wielkanocnego, które zaczyna się w Wielką Sobotę przed północą.
Do cerkwi przychodzi się ze święconką. W koszyku obowiązkowo muszą się znaleźć pisanki oraz pascha – słodkie drożdżowe ciasto z rodzynkami. Dokładnie o północy rozpoczyna się Chresnyj chid.
Duchowni z krzyżem, ewangeliarzem, ikonami, a za nimi wierni z zapalonymi świecami idą w uroczystej procesji wokół cerkwi. Nabożeństwo zaczyna się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, a później już wewnątrz odprawiana jest liturgia świąteczna kończąca się nad ranem. Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna świąteczne śniadanie.
W tym dniu, witając się z kimkolwiek, należy zamiast „dzień dobry” powiedzieć „Chrystos woskres” (Chrystus zmartwychwstał), a odpowiedzią jest „woistynu woskres” (rzeczywiście zmartwychwstał).
Lato rozpoczynają Zielone Świątki (Zełeni Swiata) wraz z pochodzącym z czasów przedchrześcijańskich tzw. Tygodniem Rusalnym (Rusalnyj tyżdeń).
Wielkim świętem jest również pogańska Kupała, połączona w chrześcijańskiej tradycji ukraińskiej z dniem św. Jana Chrzciciela (7 lipca). Właściwie nie ma na Ukrainie miejscowości, gdzie nie obchodzono by tego święta. Scenariusz jest wszędzie taki sam: ogromne ognisko, przez które skaczą chłopcy, oraz wianki puszczane na wodę przez dziewczęta.
To prehistoryczne święto najlepiej przeżyć w jakiejś małej mieścinie na Wołyniu (koniecznie musi leżeć nad rzeką).
Świat ponadzmysłowy niegdysiejszego Ukraińca zamieszkiwała galeria postaci, m.in. domowyk (pilnował przybytku domowego), lisowyk (dziki człowiek albo zły duch, grasujący w lesie), polowyk (odpowiednik lisowyka zamieszkujący pola i stepy), wodianyk (wodnik) oraz rusałki i mawki, opisywane jako harni diwczata (piękne dziewczęta), którym jednak prześwitują wnętrzności (np. wątroba). Siły negatywne to bohyni albo mamuny, bisy (biesy), czorty, merci (nocami opuszczający swe groby) oraz wid’my (wiedźmy) w różnych odmianach.
Ludową muzykę ukraińską cechuje bogactwo dorocznych pieśni obrzędowych o rozbudowanej melodyce. Szczególnie typowe są epickie dumy, wykonywane przy akompaniamencie bandury, kobzy czy liry korbowej. Tańcami narodowymi są kozak i kołomyjka.
Tradycyjne instrumenty to fujarka, trombita, flet, fletnia Pana, dudy, łuk muzyczny, skrzypce, cymbały, a także bębny.
Ukraińska sztuka ludowa jest jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie. Odznacza się oryginalnością i bogactwem we wszystkich uprawianych dziedzinach – tkactwie, hafcie, ceramice i rzeźbie.